Ülke Hakkında

Ülke Hakkında

Kosova Cumhuriyeti 17 Şubat 2008 tarihinde de bağımsızlığını kazanmıştır. Kosova Cumhuriyeti, Roma İmparatorluğu hâkimiyeti altındayken; Dardania ismi ile anılmakta olan bir yerleşim merkezi idi. Halen daha Kosova’da Dardanların bıraktığı izler, eserler olduğuna inanılmaktadır. Hatta Arnavutlar kendilerini Dardanlarınvarisleri olduğunu iddia etmektedirler.

Arnavutlar; gerek insanların fizyolojik yapısı gerekse aynı dili konuşuyor olmaları gibi kanıtları bu olay için ispat olarak göstermektedirler. Daha sonraları Osmanlıİmparatorluğu sınırları içerisine giren Kosova Osmanlı’dan çok fazla etkilenmiştir. Hatta bugünkü başkent olan Priştina; Osmanlı döneminde de Kosova’nın idari merkezi halinde olan bir şehir merkeziydi.

Kosova Dini

Bu nedenle öncelikle başkent ve daha sonra tüm Kosova’ya İslam dininin yayılması sağlanmıştır. Aynı zamanda Osmanlı zamanında İngilizce konuşma zorunluluğu da olduğu için ülkede halen daha günümüzde de nüfusun %70’e yakını İngilizce bilmektedir. Hatta ülkedeki tüm bilgilendirici levhalarda İngilizce açıklamalar da yazmaktadır.

Kosova’da 7 adet şehir bulunmaktadır. Bu şehirler; Başkent, Priştine, Prizren, Ferizovik, İpek, Yakova, Gilan, Poduyeva, Mitroviça, Vıçıtırın şehirleri olarak sayılmaktadır. Ülkedeki şehirlere taşıt kullanmadan gezilebilmek mümkündür. Ülkenin resmi dilleri Arnavutça ve Sırpça dilleridir. Romanca ve Boşnakça ise; bölgesel diller olarak ön plana çıkmaktadır. Ülke nüfusu; 1.836.529 olmakla beraber, ayrıca ülke nüfusunun % 92’si Arnavutlardan oluşmaktadır. Ülkenin 10.887 km2’lik bir alana sahip olan Kosova’nın iklimi ise; karasal iklim özellikleri göstermektedir.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!