Kosova'da Üniversite Bölümlerimiz

Kosova’da Üniversite Bölümlerimiz

Kosova’da Üniversite Bölümlerimiz

İnsan hayatında birkaç önemli dönüm noktasından biri meslek seçimidir. Doğru mesleği seçmek öğrenciyi gelecekte mutsuz olmaktan koruyacaktır. Hayatlarımızın neredeyse tamamı iş yerinde geçmektedir. Bir iş üzerinde çalışırken eğer onu sevmiyorsak hayattan zevk almamaya başlarız. Ne yapsam mutlu olamıyorum cümlesini en çok kurduran şey istemediğin halde bir işe gitmek zorunda kalmandır. Bu nedenle tek ve doğru bir seçim yapmak önemlidir. Kendini iyi gözlemlemen gerekir. Sırf sınavı kazandım diye bir bölüme kayıt yaptırmak uzun vadede çok kötü sonuçlara sebep olacaktır. Bir öğrenci ve velisi öncelikle meslek seçimi noktasında bu hususa dikkat etmelidir. Bu nedenle öğrenciler ve aileler yurtdışı eğitimleri tercih etmektedirler. Çünkü Balkanlarda yer alan Kosova’da eğitim alacak herkes dilediği bölümde okuma hakkına sahiptir. Herhangi bir sınav şartı yoktur. Taban ve tavan puan talep edilmemektedir. Öğrenciler burada diledikleri bölümde eğitim alma hakkına sahiptirler.

Kosova’da üniversite bölümlerimiz açısından son derece büyük çeşitliliğe sahiptir. Lise de ister sayısal ister sözel eğitim almış olun ya da isterseniz herhangi bir meslek lisesini bitirmiş olun burada dilediğiniz bölümü seçebilirsiniz. İmam Hatip ya da açık öğretim lisesi bitirmiş olanlarda ayırım yapılmaksızın istedikleri bölüme kayıt yaptırabilmektedirler. Kosova üniversiteleri tamamen özgür bir eğitim hakkı tanımakta ve öğrencilere istedikleri mesleklerde uzmanlaşma şansı tanımaktadır. Bu nedenle Türkiye’den öğrenciler yoğun bir talep göstermektedirler. Üniversiteler herhangi bir giriş sınavı ya da şartı da aramamaktadırlar. Kosova’da öğrenciler için yıllık harç ücretleri de oldukça uygundur. Diğer Avrupa’da yer alan ülkeler gibi pahalı değildir. Aileler rahatlıkla ödeme yapabilmektedirler. Üstelik taksitlendirme de yapılmaktadır.

Kosova’da üniversite bölümlerimiz arasında tercih yapacak öğrenciler ayrıca ülkede son derece ekonomik koşullarda yaşamlarını sürdürebileceklerdir. Bu ülkede öğrenciler açısından eğitim maliyet yükü oldukça azdır. Öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek türde evler bulunmaktadır. Bu evler son derece makul fiyatlardadır. Şehir merkezine yakınlık, uzaklık, metrekare gibi birçok değişkene göre ev fiyatları değişmektedir. Ev kiraları 150 Euro’dan başlamaktadır. Öğrenciler alışık olduğu konfora bağlı olarak konaklama seçeneği belirlemektedirler. Yeme-içme, konaklama ve faturalar ortalama 500 Euro gibi bir rakama ulaşabilmektedir. Tabi bu rakamlar öğrenciye bağlı olarak değişebilmektedir.

Kosova’da Lisans Tamamlama Var Mıdır?

Kosova’da üniversite bölümlerimiz arasında Hukuk, İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümleri vardır. Böylece öğrenciler dil eğitimine takılmak zorunda kalmamaktadırlar. Ayrıca bu alanlar ile ilintili meslek yüksekokullarını bitiren öğrenciler de 3. Sınıftan başlayarak lisans tamamlayabilmektedirler. Öğrencilerden DGS sınavına girmeleri beklenmez. Ön lisans diplomaları ile direkt olarak kayıt olabilirler.

Gelin lise ya da ön lisans diplomanız ile Kosova’da hedeflediğiniz bölümde hemen eğitim almaya başlayın. Hayallerinizi hemen gerçekleştirin. Eurostar Yurtdışı Eğitim rehberliğinde üniversiteli olmanın avantajlarını yaşayın.

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!