Priştina Üniversitesi

Priştina Üniversitesi Kosova’nın başkenti Priştina da bulunmaktadır. Başkentte olması nedeni ile gelişmiş bir yapıya sahiptir. Ülkenin diğer üniversitelerine göre daha çok eğitim imkânına sahiptir. Ülkenin genelin de müslüman Arnavutlar ve Türkler yaşadığı için eğitim dili daha çok Arnavutça ve Türkçedir. İngilizce eğitim de vermektedir. Avrupa ülkesi olması ile İngilizce’ye ağırlık vermesi gerekmektedir. Avrupa ülkelerinden gelen öğrencilerle dillerini kullandıkları için daha iyi anlaşabilme imkânı bulabilmektedir.

Priştina üniversitesinin on yedi fakültesi bulunmaktadır. Bu fakültelerin fen edebiyat bölümü dekanları ile ülkemiz de Sakarya üniversitesi dekanları işbirliği ile ikili anlaşmalar yapılarak karşılıklı bilimsel fikir alış verişi yapılmaktadır.

Priştina Üniversitesi Bölümleri

Fen bölümünden fizik, kimya, matematik, biyoloji sosyal bölümünden felsefe alman dili ve edebiyatı, çevre bilim bölüm başkanları dekanları ile birlikte hazır bulundukları zaman görüşerek bu bilimsel ortamı yaratacaklardır.

Sakarya Üniversitesi ve Priştina Üniversitesi bu gösterdikleri dayanışmayı ilerletebilmek için ilk önce öğrenci değişim programları uygulamıştır. Türkiye ve Kosova karşılıklı gösterdiği çabalar doğrultusun da daha sonra ikili projeler üreterek bu imkânlarını güçlendirmeye çalışmaktadır. Yapılan bu çalışmalar iki ülke için de yararlı olmaktadır. Öğrenci değişim programların da öğrenciler kendi ülkelerin de ki rahatlıkta hissetmeleri için her türlü çabayı ilke göstermektedir. Öğrenciler internet aracılığı ile yâda okullarının yönlendirmesi ile yapacakları başvurularla bu imkânlardan yararlanabileceklerdir. Sizlerde bu dostluğu eğitimle pekiştirmek istiyorsanız gerekli olan bilgileri hemen edinmelisiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!