Kosova Üniversitesi Denklik

Kosova Üniversitesi Denklik

Kosova Balkanlarda bulunan bir ülkedir. Öğrenciler üniversite eğitimi almak için burayı tercih etmektedirler. Hem Türkiye’ye yakındır; hem de kaliteli eğitimi ile dikkatleri çekmektedir. %95’i Müslüman olan ülke misafirperverliği ile de öğrencilerimize kucak açmaktadır. Kosova üniversiteleri eğitim almak isteyen öğrencilere kapılarını açıyor. Kosova’daki üniversiteler Yükseköğretim Kurunu tarafından tanınmakta ve öğrencilere istedikleri bölümde eğitim alma şansını tanımaktadırlar.

Aileler öğrencileri burada eğitimi almak üzere gönül rahatlığı ile göndermektedirler. Türkiye Kosova ile ortak kültür ve tarihe sahiptir. %1.1 oranında Türk burada yaşamaktadır. Öğrenciler kendilerini Yabancı hissetmemektedirler. Birçok farklı bölümde Avrupa standartlarında eğitim veren Kosova 2008 yılında özerkliğini kazanmıştır. Geleceğinizi daha yüksek standartlara göre bugünden planlamak için lisans eğitiminizi almak üzere Kosova üniversitelerine kayıt yaptırabilirsiniz.

Burada yer alan üniversiteler YÖK tarafından tanındığı için öğrenciler denklik başvurusu yapabilmektedirler. Kosova’da General üniversitelerde denklik olup olmadığını ile ilgili YÖK’e dilekçe ile başvurup yazılı olarak bilgi alabilirsiniz. YÖK tanınırlık dilekçesi almak için kurumun Ziraat bankası hesabına 50 TL yatırmanız gerekmektedir. Aldığınız dekontun fotokopisini kendinize alın ve aslını da ek olarak dilekçenizle birlikte Yükseköğretim Kurumuna gönderin. Bu belgeye dayanarak üniversite seçiminizi yapabilecek; seçtiğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmiş olacaksınız.

Kosova Üniversitesi Denklik Var Mı?

Üniversiteli olmak insan hayatında başına gelebilecek en güzel duyguyu yaşatır. Eğitim herkesin hayalini süslemektedir. Ancak öğrenciler giriş sınavlarında zorlanmaktadırlar. Uluslararası birçok üniversite; giriş sınavı ya da lise notlarının yüksek olması veya seçeceği bölüm ile ilintili dersleri lisede mutlaka görmüş olması gibi şartlar talep etmektedir. Kosova üniversiteleri herhangi bir giriş sınavı ya da kabul şartı gerekmemektedir. Buda öğrencilerin istedikleri bölümde eğitim alabilmelerini sağlamaktadır. Kosova üniversitelerinden mezun olan öğrenciler denklik başvurusu yapabilmektedirler. Tanınan üniversitelerden denklik almak mümkündür.

Kosova üniversitesi denklik konusunda hiçbir endişe gerektirmemektedir. Mezun olan öğrenciler denklik alabileceklerdir. YÖK bölümlerini bitirip Türkiye’ye gelen kişileri kendi yönetmeliğine göre seviye belirlemeye tabi tutmaktadır. Seviye belirleme koşulları bölüme göre değişmektedir. Öğrenci bitirdiği bölüm ile ilgili genel olarak test şeklinde bir sınava tabi tutulmaktadır. Kosova üniversitesi denklik almak isteyen öğrenciler kendi alanları ile ilgili sorulardan oluşan bu sınavdan minimum 40 puan aldıklarında yeterli puana ulaşmış olmaktalar. Denklik tamamen kişinin kendisi ile ilgili bir durumdur. YÖK’ün tanınırlık verdiği üniversiteden mezun öğrenci prosedürleri izlediğinde sonuca ulaşabilmektedirler.

Kosova üniversitesi denklik alabileceğiniz üniversite ve bölümlerde öğrenci olmak için hemen Eurostar Yurtdışı eğitimle irtibata geçin. Sene kaybı yaşamadan hızlıca işlemlerinizi başlatacağınız profesyonel bir danışmanlık süreci başlatın. Birlikte hayallerinizi gerçekleştirelim. Yurtdışında eğitim almanın ayrıcalıklarını siz de hissedin. Farklı kültürleri tanımak ve yurtdışı eğitim almak için lise diplomanız ile başvurun. Geleceğe yatırım yapın.

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!