Kosova Üniversite Denklikleri

Kosova Üniversite Denklikleri

Üniversite eğitimini yurtdışında alacak tüm öğrenciler ister Türkiye vatandaşı olup yurtdışında okusun; ister başka ülke vatandaşı olup Türkiye’de okusun denklik süreçlerine tabi tutulmaktadırlar. Her ülkenin kendine has denklik şartları mevcuttur. Ancak uluslararası anlaşmalarla denklik süreçleri düzenlenmiş ve ortak kararlara imza atılmıştır. Yani yurtdışı eğitimde öğrenciler uluslararası anlaşmalarla korunmuş bir öğrenim görmektedirler. Lizbon anlaşması ve Bologna süreci bunun en önemli düzenleyicisi görevini görmektedir. Bir üniversite kendi ülkesi tarafından akademik kurum olarak tanınıyorsa tüm ülkeler o üniversiteyi tanırlar. Bu şekilde de öğrenciler farklı bir ülkede aldıkları eğitimde derslerini akredite olarak kabul ettirebilmektedirler.

Peki, ülkemizde durum nasıldır? Türkiye’de Lizbon anlaşmasına imzası olan ülkelerdendir. Ayrıca Bologna sürecinde de yer almaktadır. Bu şekilde öğrencilerimiz yurtdışında eğitim aldıklarında da ülkemizde eğitimlerini saydırabilirler. Ülkemizde bu süreci Yüksek Öğretim Kurumu yürütmektedir. Mezun olan öğrenciler YÖK’e diplomaları ve transkriptleri ile başvuruda bulunurlar. YÖK seviye belirleme sistemi aracılığı ile öğrencinin eğitim aldığı alan ile ilgili olarak yetkinliğini tespit eder ve sonuca göre bir denklik belgesi hazırlayarak öğrenciye teslim eder. Bu denklik belgesi mevcut eğitimin Türkiye standartlarına denk olduğunu kabul etmiş olduğu anlamına gelir.

Denkliği Tanınan Diplomalar

Öğrenci öncelikli olarak kendi alanında aldığı derslerde Türkiye müfredatına göre eksiklik olup olmadığını öğrenir. Sonrasında Türkiye’de yer alan üniversitelerde eksik olan derslerini alarak tamamlar. Sonrasında yine komisyon inceler ve sınav kararı verir. Bu sınavda öğrenciye mezun olduğu bölümle ilgili sorular sorulur ve test şeklinde yapılan bu sınavda öğrenci başarılı olmak durumundadır. İstenen başarı çok yüksek değildir. Öğrenci 100 üzerinden 40 aldığı takdirde bu sınavı başarıyla vermiş olacaktır. Böylece denklik süreci tamamlanacaktır. Öğrenciler denklik belgelerini Yükseköğretim kurumundan aldıktan sonra Türkiye’de mesleklerini yapabileceklerdir. YÖK birçok bölümde sınavsız olarak da denklik vermektedir. Ancak sağlık alanlarında ve ünvanlı bölümlerde mutlaka bir süreç işletilmektedir. Denklik aşamasında bir diğer önemli faktörde öğrencinin ülkede kalış süresidir. YÖK ülkede kalış süresi ile ilgili %70 lik bir katılım da talep etmektedir.

Eğitim aldığınız ülkenin akademik takvimine göre bu sürelerde Kosova’da olmalısınız. Bu süreler ülkemizde ki akademik takvime göre değildir. Bu sebeple rahatlıkla sağlanabilecek şekildedir. Kosova üniversite denklikleri sorunu bulunmamaktadır. Kosova üniversite denklikleri almak isteyen öğrenciler e-devlet üzerinden başvurularını yapabilir; tüm süreci e-devlet üzerinden takip edebilirler.

Kosova üniversite denklikleri prosedürü diğer tüm üniversitelerle aynı olduğundan öğrenciler burada rahatlıkla eğitim alabilirler. Tek yapmaları gereken üniversitede aldıkları eğitime hakim olmak ve kendi alanlarında bilgi dağarcıklarını mümkün olduğu kadar genişletmektir. Bu sayede karşılarına çıkacak olan seviye belirleme sınavını ilk seferde kazanabilir ve hızlı bir şekilde hayata atılabilirler. Kosova’da eğitim ile hayal ettiğiniz lisans eğitimine hemen kavuşabilir; gelecekte sevdiğiniz mesleği yapabilecek olma şansına sahip olabilirsiniz.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!