Prizren Şehri

Kosova Cumhuriyeti’nin ikinci büyük şehri olan Prizren şehri birçok farklı yönde uzanan yol ağları ile ülkenin diğer şehirlerine bağlanmaktadır. Prizren şehrinde110.000 civarında nüfus bulunmaktadır. Bu nüfus içerisinde çeşitli etnik gruplar bulunmaktadır. Nüfusun dağılımı aşağıdaki tabloda görülmektedir.

Nüfus dağılımına bakıldığında şehirde %20 oranında Türk nüfusu olduğu görülmekte ise de; şehirde konuşulan dil ile bu oranlar arasında bir bağ bulunmamaktadır. Şöyle ki şehirdeki nüfusun % 70’i İngilizce konuşmaktadır. Arnavutça da en çok konuşulan ikinci dil olarak görülmektedir. İngilizcenin bu kadar yaygın konuşuluyor olmasının sebebi; Kosova Cumhuriyeti’nin Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetinde uzun süre kalınmasından kaynaklanmaktadır. Osmanlı zamanlarında ülkede İngilizce konuşmak mecburi olan bir kültürel özellikti.

Prizren Şehri Dilleri

Prizren şehrinde en çok dikkati çeken özellik ise; şehirdeki trafik levhalarının, panoların ve işyerlerindeki bilgilerin de; Arnavutça, İngilizce ve Sırpça olarak 3 farklı dilde yazılmaktadır. Sürekli gelişim içerisinde olan Prizren şehri yenileşmenin merkezi konumundadır. Ülkede Türk sayısının fazla olması nedeniyle etnik yapı ön plandadır.

Çok sayıda tarihi yapıya sahip şehir aynı zamanda önemli ticaret merkezlerini birbirine bağlamaktadır. Bu nedenle yerleşim oranı daha fazladır. Farklı üç büyük dine ait büyük izler taşıyan şehir halkı misafirperverliği ile ünlüdür. Binalar ve yapılar oldukça gösterişlidir ve sizi tarihi bir yolculuğa çıkarabilecek kadar heybetlidir. Bu muhteşem atmosfere sahip şehirde siz de üniversite eğitiminizi tamamlayabilir ve hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!