Priştina Şehri

Priştina şehri; Kosova Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olmakla beraber ülkenin başkentidirPriştina; ülkenin orta kesimlerinden biraz doğudaKosova’nınkuzeydoğusundaki Golyak Dağları’nın eteklerinde yer alan bir yerleşim merkezidir. Bir diğer konumu olarak ise; Tarihi Kosova Ovası’nda yerleşim yapılmış olarak belirtilebilir. Şehrin yüz ölçümü; 854 km2 olarak belirlenmiştir. Nüfusu ise; 198.214 kişi olarak sayımı yapılmıştır.

Başkent Priştina’nın Tarihi

Bir başkent olarak kendisinden beklenen tüm hizmetleri halka sunmakta olan Priştina şehri; tam bir merkez şehir olarak görülmektedir. Ülke ile ilgili, öncelikli olarak siyasi işlerin yürütülmesi, ekonomik kararların alınması, kültürel etkinlikler düzenlenmesi, sportif faaliyetler yapılması, mal ve hizmet üretilmesisosyal alanda çalışmalar yapılması gibi tüm önemli işler başkentte yürütülmektedir. Ayrıca eğitim alanında da şehirdeki Priştina Üniversitesi ile hem kendi ülke öğrencilerinehem de başka ülkelerden gelen öğrencilere kucak açmış büyük bir eğitim kompleksine sahiptir. Aynı zamanda eğitimin kalitesi ve eğitici kadrosunun uzman olması gibi yönleri de Priştina şehrinin önemini arttırmakta olan bir unsurdur.

Şehirde 3 dil konuşulmakla beraber bu dillerArnavutça,  ve Sırpça olarak sıralanmaktadır. Ülke içerisinde İngilizce çok gündemde olan ve yoğunlukla konuşulan bir dil olarak göze çarpmaktadır. Türklere saygı ve sevgi duyguları ile yaklaşmakta olan Kosova halkının bu davranışının sebebi Osmanlı İmparatorluğu zamanından kalma bir gelenek olarak ortaya çıkmakta olan bir davranıştır.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09

 

Kosova Üniversiteleri

Puanla
[Total: 1 Average: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!