Kosova’da Yaşam

Kosova Cumhuriyeti 10.887 km2 alana sahip ve 2milyona yakın nüfusu bulunan bir ülkedir. Ülkenin güney komşusu; Makedonya, Kuzeybatısında Karadağ, Kuzeydoğusunda Sırbistan, Güneybatısında Arnavutluk ülkeleri bulunmaktadır. ÜlkeninbaşkentiPriştine şehridir. Aynı zamanda en gelişmişşehri de başkenttir. Siyasi, sosyal, ticari faaliyetler en çok Priştine’de gelişmiştir. Kosova’nın 2. Büyük şehri ise Prizren şehridir. Türklerin ve Türkçekonuşanların yoğun bulunduğu bu şehirde gezilecek çok fazla yer de bulunmaktadır. Türkİslammimarisi özellikleri her tarihieserde kendini göstermektedir. Yapıları, evleri, sokakları ile Kosova’yagiden bir Türk kendini memleketinde gibi hissetmektedir.

Kosova’da Yaşam Rahatlığı

Kosovamutfağı; leziz olduğu kadar Türkyemeklerine benzerliği ile de dikkat çekmektedir. Kendilerine özgü börek ve köfteleri en meşhuryemek çeşitlerinden olarak göze çarpmaktadır. Kosova’da aynı zamanda gece hayatı da hareketlidir. Gençlerin de rahatlıkla eğlenebileceği bar ve diskolar bulunmaktadır. Sadece bar ve diskolarda değil aynı zamanda meydanlar da eğlenceler düzenlenmektedir. Ülkedeki şehirler gezilirken herhangi bir ulaşımaracına binmek gerekmemektedir. Yürüyerek de şehirleri gezebilmek mümkündür.

Ülkede çok fazla tarihieser de bulunmaktadır. Bu eserler genel olarak Osmanlıhâkimiyeti sırasında yapılmış olan mimarieserler olarak görülmektedir. Aynı zamanda KosovaCumhuriyeti savaş sonrası bağımsızlığını almış olan dünyanın en sonbağımsızlığını kazanan ülkesi olma özelliği taşımaktadır. Henüz çok yenibağımsızlığınıilan etmesine rağmen büyük ve hızlı bir gelişim ve değişim içindedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla!Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!