Kosova’da Üniversite Okumak

Kosova’da Üniversite Okumak

Kosova ülkemizde Batı Avrupa ülkeleri arasında önemli bir köprü haline gelmiştir. Ülke nüfusunun %90 Arnavutlardan oluşur ve Müslümandırlar. Kosova’da Sırpça ve Arnavutça konuşulan diller arasında yer almaktadırlar. Kosova’nın başkenti Prizren‘dir. Tarihi güzellikleri, yabancı birçok yatırımcının Kosova’daki eğitime katkısı dikkat çekicidir. Ülke eğitim konusunda sürekli kendini geliştirmekte ve yenilemektedir.

Kosova üniversitelerinde eğitim oldukça ekonomiktir. İngilizce ülkede yaygın bir dil olarak konuşulmaktadır. Halk son derece misafirperverdir ve öğrencilerimize de yakın ilgi göstermektedirler. İlgi duyduğunuz bölümde eğitim almak istiyorsanız Kosova üniversiteleri sizin için oldukça önemli bir alternatiftir. Zaten son yıllarda Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülke olma özelliği taşımaktadır. Buradaki üniversitelerde herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır. Herhangi bir mülakat ya da not ortalaması da gerekmemektedir. Sözel bir bölümdeki öğrenci sayısal bir bölüm tercihi yapabilirken sayısal bölümdeki bir öğrenci de sözel bir bölüm tercihi yapabilmektedir. Tüm üniversiteler Yüksek Öğretim Kurumu tarafından tanınmaktadır. Öğrenciler burada eğitimlerini bitirdikten sonra Türkiye’de Yüksek Öğretim Kurumuna başvurarak denklik sürecini başlatabilmektedirler. Türkiye’den giden öğrenciler Arnavutça, İngilizce, Hırvatça, Sırpça ya da Boşnakça eğitimi alabilmektedirler. Kosova’da üniversiteler çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler konusunda öğrencilere önemli destekler vermektedirler. Ayrıca spordan sanata birçok alanda öğrencilere birçok farklı seçenek sunabilmektedirler. Kosova’da Üniversite okuyan öğrenciler uluslararası şirketlerde staj yapabilme imkânına sahip olabilmektedirler. Son yıllarda ülkenin ekonomik koşulları da her geçen gün iyiye gitmiş ve işsizlik oranı da oldukça düşük bir hale gelmiştir.

Kosova’da Üniversite Deneyimi

Ülke güvenlik açısından hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Öğrenciler burada gönül rahatlığıyla okuyabilmektedirler. Kosova’da Priştine Universium üniversitesi, Prizren Üniversitesi gibi bir çok kaliteli eğitim veren kurum yer almaktadır. Kosova’da üniversite okumak öğrencilere sınavsız üniversite imkanı sağlamaktadır. Öğrenciler tıp, diş hekimliği, hukuk, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, işletme, iktisat, psikoloji gibi birçok alanda eğitim alabilmektedirler. Geleceğini sağlam temeller üzerine inşa etmek isteyen öğrenciler Kosova’da üniversite okumak konusunda tercihlerini kullanmaktadırlar. Sizde lise diplomanız ile Kosova’da yer alan üniversitelere kayıt yaptırabilirsiniz.

Ayrıca önlisans mezunları bu üniversitelerde lisans tamamlayabilme şansına sahiptirler. Dileyen öğrenciler uzaktan eğitimlere de dahil olarak bugüne kadar gerçekleştiremedikleri ancak hep hayal ettikleri meslekler üzerine eğitim alabilirler. Böylece kendilerini geliştirebilirler. Daha yüksek yaşam standartları için hayatınız boyunca severek yapacağınız bir işe ihtiyacınız vardır. Bu nedenle sırf kazandınız diye hiç istemediğiniz ya da sevmediğiniz bir meslek üzerine eğitim almanız geleceğiniz açısından oldukça sıkıcı olacaktır. Bu nedenle Kosova’da üniversite okumak sizler için oldukça önemli bir seçenek olacaktır. Eğer Kosova’da üniversite okumak ve hayallerinizde ki mesleğe sahip olmak istiyorsanız hemen Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına başvurun ve yapmak istediğiniz mesleğin unvanına sahip olmak için ilk adımlarınızı atın.

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!