Kosova’da Osmanlı Mimari Eserleri

Kosova’da Osmanlı Mimari Eserleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülke Kosova’dır. Tarihi ve kültürel birlikteliğimiz sebebiyle öğrencilerimize son derece misafirperver bir yaklaşım sergileyen Balkan ülkesidir. Son yıllarda Türkiye’den giden öğrenci akınına uğramıştır. Kosova’da Osmanlı İzlerini görmek mümkündür. Birçok mimari ve kültürel eser burada yer almaktadır.

1389 yılında 1. Murat burada şehit düşmüştür. Kosova Osmanlılar tarafından fethedilmeden önce Sırp hâkimiyetinde varlığını sürdürmektedir. Fetihten sonra ise tüm hakimiyet Osmanlılara geçmiştir. Kosova o dönem Üsküp sancağına bağlanmıştır.

Osmanlı Mimari Eserleri

Kosova’da görebileceğiniz bazı Osmanlıyı hala temsil eden yapılara bir göz atalım. Hacı Ömer Külliyesi, Hacı Ömer camii, Hadım Süleyman Ağa Külliyesi, Hadım Camii, Seyfeddin Ziya Külliyesi, Yeni Külliye, Yeni camii, Yeni cami mektebi, Hasan Ağa Külliyesi, Hasan Ağa camii, Hasan Ağa Kulesi, Gerçar Çömlekçiler camii, Getsi camii, Gül camii, Halil Efendi Camii, Hanka-Kızıl camii, Koşar camii, Mahmud Paşa Camii, Molla Yusuf Camii, Feyizli camii bilinen mimari eserler arasında yer almaktadır.  Kosova’da eğitim alan üniversite öğrencilerimiz tüm bu eserleri yakından görebilme şansına sahip olmakta ve Osmanlı tarihinin izlerini yurtdışında görebilme şansını yakalamaktadırlar. Şeyh Fettah Efendi Türbesi, Bektaşi Tekkesi, Hacı Şeyh Musa Tekkesi, Şadi Tekkesi, Şeyh Emin Tekkesi ise Osmanlının Kosova’da ki İslam etkilerini gösteren etkileyici eserler arasında yer almaktadır.

Kosova’nın her şehrinde onlarca eser görülmek için sizi beklemektedir. Ferizovik saat kulesi, Ferizovik Rüştiyesi, Ferizovik Merkez camii örnek olarak verilebilir. Gilan yine ülkenin en bilinen şehirlerinden biri olarak Atik camii ile göz doldurmaktadır. Mitroviça’da bir Rüştiye, Zeyneddin Bey Hamamı, Hamidiye askeri hastanesi, Köroğlu Konağı görülmesi gereken yerler arasındadır. Kosova’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin aileleri de Türkiye-Kosova arasında vize olmaması sebebiyle tüm bu güzel eserleri görebilme imkanına sahiptirler. Kosova’da Osmanlı Mimari Eserleri Priştine Universium üniversitesi öğrencilerine eğitim süreleri boyunca unutulmayacak anılar biriktirmelerini sağlayacaktır. Priştine Universium üniversitesi Türkiye’den eğitim için gelen öğrencilere kapılarını açmakta ve Kosova’da Osmanlı Mimari Eserleri ile tarihi bir yolculuğa çıkmalarını sağlamaktadır.

Siz de hukuk, inşaat ve mimarlık bölümlerinde eğitim alabilir, hedeflediğiniz mesleğin diplomasına sahip olabilirsiniz. Kosova’da Osmanlı Mimari Eserleri görülmeye değer bir tarihi sizlere bugün yaşatmaya devam etmektedir. Priştine Universium Üniversitesi öğrencileri arasında yer almak için hemen harekete geçin ve kayıt işlemleri ile ilgili olarak bizlere ulaşın. Geleceğe yatırım yapmanın en kesin yolu üniversite eğitiminden geçer. Öğrencilerimiz arasına katılın ve hayallerinizde ki diplomanın sahibi olun. Kosova’da atalarımızın bize bıraktığı mirasların içerisinde eğitim almanın keyfini yaşayın. Türkiye’de diploması yükseköğretim kurumu tarafından tanınan üniversiteden mezun ol. Hedeflerine giden yol bir adım ötende. Tek yapman gereken Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçmek.

Puanla
[Total: 1 Average: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!