Kosova’da Gezilecek Yerler

Kosova’da Gezilecek Yerler

Uzun yıllar Osmanlı himayesinde kalan Kosova’da gezip görülecek birçok tarihi yapıt bulunmaktadır. Bu tarihi yapıtlardan bir kısmı savaş zamanı hasar görmüş olsa da birçoğu onarılarak hizmete tekrar açılmıştır.

Kosova’da Osmanlı yapıtlarının en sık olarak görüldüğü üç şehirden bir tanesi Prizren’dir. Şehir Bistrica Nehri tarafından ikiye bölünmüştür ve nehir üzerinden birçok tarihi köprü bulunmaktadır.

Prizrern Şehri Turistik Mekanlar

Prizren şehrindeki en eski yapı ise Osmanlı zamanından kalma Sinan Paşa Camisidir. Ayrıca bu bölgede birçokta kilise bulunmaktadır. Kiliseler ve Camilerin iç içe bulunduğu yapı incelendiği zaman burada nasıl bir barış ve hoşgörü anlayışının var olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Şehirde bulunan birçok tarihi yapıdan ziyaret edilecekler listesinde ilk sıraları alan Osmanlığı Mezarlığı ve Gazi Mehmet Paşa Hamamı yer alıyor.

Ülkede gezilecek tek tarihi yer burası değildir. Osmanlı ülkenin birçok yerine kendi yapıtlarını bırakmış ve bu yapıtlar o zamandan günümüze kadar korunarak gelmeyi başarmıştır. Kosova’da gezebileceğiniz tarihi yapıların olduğu diğer bir şehir ise Priştina’dır. Priştine aynı zamanda bir kültür ve üniversite merkezidir. Bu bölgede de yine Osmanlı zamanından kalma birçok cami ve hamam bulunmaktadır. Ayrıca Osmanlıların zamanında yaptıkları heykellerde günümüzde hâlâ kendisini korumaktadır. Priştina şehri ovada yer aldığı ve birçok yolun kesişim noktası olduğu için burada ayrıca gezmek ve eğlenmek için çok farklı yapılarda bulunmaktadır. Başkentte gezebileceğiniz birçok müze ve tarihi yer vardır.

 

( Kosova Üniversiteleri )

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!