Kosova'da Eğitim Sistemi

Kosova’da Eğitim Sistemi

Kosova eğitim sistemi son yıllarda gelişmiştir.1999 yılında Kosova’da NATO’nun müdahalesinden sonra 10 Aralık 2003’te Kosova’nın geleceğinde son derece önemli rol oynamış olan Kosova standartları belirlenmiştir. Bu standartlara göre din, dil, ayrımı olmadan herkesin rahatlıkla özgür bir şekilde eğitim ve alınması gerekliliği ön plana çıkarılmıştır. Kosova’da 2001 yılı itibariyle eğitimin genel amaçları belirlenmiştir. Burada Kosova’nın kalkınmasına yeni ekonomik fırsatlar yaratılmasına ve dünyaya açılmasına olanak sağlayan bir eğitim amaçlanmıştır. Kosova’nın daha ileri gidebilmesi için eğitim kalitesinin yükseltilmesi kararı alınmış ve kendi alanlarında uzman gençler yetiştirmesi en önemli gündem haline gelmiştir. Yaşam boyu süren öğrenmeye özen gösterilmiştir. Eğitim kişinin öncelikle kendi geleceği açısından sonra da toplumun ekonomik ve kültürel seviye açısından ilerlemesinde oldukça önemlidir. Bu nedenle Kosova uluslararası öğrencilere kapılarını açmış ve gerek Ar-ge çalışmaları; gerekse teknolojik gelişmelerin takibi konusunda her geçen gün ilerlemeyi sürdürmüş ve sürdürmeye devam etmektedir.

Kosova eğitim sistemi açısından bakıldığında öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik ülkenin de geleceğini yüksek standartlara taşıyacak örnek birçok lisans bölümü üzerine fakülteler açılmıştır. Arnavutça Sırpça ülkenin resmi dili olmasından dolayı bu dillerde eğitimler sağlanmaktadır. Bu üniversitelerde herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır.

Öğrencilerden herhangi bir not ortalaması talebi de söz konusu değildir. Lise veya ön lisans diplomaları ile birlikte başvurularını gerçekleştirebilirler. Kosova’da eğitime başvuran kişiler ofislerimiz ile iletişime geçebilir; merak ettikleri tüm sorulara cevap bulma şansına sahip olabilirler. Hemen bizimle iletişime geçin siz de üniversite eğitiminizi almak üzere yurtdışı fırsatlarını değerlendirin. Kosova’da yıllık eğitim ücretleri de yurtdışında üniversite fırsatı sunan ülkelere göre çok daha uygundur. Öğrenciler bu nedenle bu ülkeyi daha çok tercih etmektedirler. Aynı zamanda öğrencilere eşit yaklaşımları sebebiyle bilerek sınıfta bırakılma gibi tatsız durumlar yaşamazlar. Türk öğrencilere karşı son derece misafirperver yaklaşan Kosova onların geleceklerine önemli katkılar sağlamaktadır. Eğitim kalitesinin giderek yükselmesi ile öğrenciler kendi alanlarında uzmanlaşmış bir şekilde mezun olabilmektedirler. Eğitim sisteminde belirli kalite standartlarının oturması öğrencileri hiçbir şey öğretmeden mezun eden ülkelerden Kosova’yı ayırmaktadır.

Kosova’da Yaşam Nasıldır?

Kosova’da hayat şartları ekonomiktir. %95’i Müslüman olan halkın %1.1’i Türklerden oluşmaktadır. Bunlar hem eğitim hem de çalışmak için ülkeye yerleşmişlerdir. Bir kısmı da Osmanlı zamanından beri burada yaşamaktadırlar. Ev kiraları uygundur. Ülkede öğrencilerin katılabileceği birçok sosyal, kültürel etkinlik vardır. Eğitim almak için Kosova’da yaşayan öğrenciler sıkılmadan bir üniversite süreci geçirirler. Ayrıca Osmanlı kültür ve mimari eserlerinin arasında kendilerini Türkiye’de gibi hissederler. Kosova eğitim sistemi kalitesi yanında ülkede yaşam standartlarının Türkiye’den giden öğrencilere uygun olması eğitim öğretim noktasında kolaylık sağlamaktadır. Aileler buraya öğrencilerini rahatlıkla gönderebilmekte ve onların üniversite diplomalarını alabilmelerin sağlamaktadırlar.

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!