Kosova Üniversiteleri Denklik

Kosova Üniversiteleri Denklik

Yurtdışında eğitim alacaklar için denklik yönetmeliği Türkiye’de yükseköğretim kurumu tarafından düzenlenmektedir. YÖK denklik ile ilgili bir web sitesi kurmuştur. Bu site üzerinden öğrenciler tüm bilgilere ulaşabilmektedirler. Son dönem çalışmaların kalitesi artmış ve öğrenciler artık neredeyse tüm başvuru ve işlemlerini e-devlet üzerinden takip edebilir hale gelmişlerdir. Yükseköğretim kurumu denklik yönetmeliği yurtdışında eğitim alacak öğrenciler tarafından detaylıca okunmalı ve sürekli takip edilmelidir. YÖK denklik yönetmeliğinde yılda kimi zaman birkaç kez değişiklikler yapabilmektedir. Bu durumda öğrenciler izleyecekleri yolları çok iyi analiz etmelidirler. YÖK denklikle ilgili bölüme göre farklılık gösteren denklik şartları talep etmektedir. Olmazsa olmaz yönetmelik maddesi öğrencinin en çok dikkat etmesi gereken konu eğitim alacağı üniversitenin YÖK tarafından tanınırlığı olup olmadığıdır. Öğrenciler YÖK’e dilekçe ile başvurarak bu sorunun cevabını mutlaka kendi adlarına almalıdırlar. Tanınırlıktan kesin emin olsanız bile bu belgeyi almadan kayıt işlemine başlamamalısınız. YÖK’ün denklik sitesinde bir örneği olan dilekçeyi doldurarak, ziraat bankası hesabına dilekçe için 50 TL yatırmalısınız. Dekont ile birlikte dilekçenizi YÖK Ankara adresine göndermelisiniz. 5 taneye kadar okul bu belgede sorgulatılabilmektedir. 15 gün içerisinde bu dilekçenin cevabı gelecektir. Olumlu cevap geldikten sonra siz de kayıt işleminizi başlatabilirsiniz. Tanınırlıkla denklik aynı şey değildir. Tanınan üniversiteden mezun olan öğrenci denklik başvurusunda bulunabilir. Aksi durumda tanımayan üniversitenin öğrencileri hiçbir şekilde denklik başvurusu yapamazlar. Bu nedenle son derece önemli bir konudur. Denklik ise tamamen öğrencinin kendisinin alması gereken bir eşdeğerlik belgesidir. Öğrenci lisans mezunu olarak Türkiye’den bir üniversiteyi aynı alanda bitirmiş kişi ile eşdeğer bir bilgi ve uygulama başarısına sahip olduğunu ispatla yükümlüdür. YÖK öncelikle öğrencinin ülkede kalış sürelerini pasaport üzerinden kontrol eder. Öğrencilerin yurtdışında belirli bir devam süresine riayet etmeleri en önemli konular arasında yer almaktadır. Kosova Üniversiteleri Denklik vermek için yurtdışında öğrencinin aldığı derslere bakılır. Türkiye müfredatı ile uyumu açısından incelemeye tabi tutulur. Eksik bir ders varsa öğrenci Türkiye’de eğitim verilen ancak yurtdışında ki eğitim müfredatında yer almayan dersleri ülkemizde almak zorunda kalır. Bu bittikten sonra YÖK öğrenciye onun bilgi seviyesini ölçecek kendi mesleği ile ilgili bir sınav yapar. Test şeklinde olan bu sınavda öğrenci 100 üzerinden 60 almalıdır. Ek olarak sağlık ve mühendislik alanlarında ilmi hüviyet sınavı şansı da verilmektedir. Bu sınav uygulamaya yönelik olduğundan öğrencilerimiz tarafından daha bir mutlulukla karşılanmaktadır.

Kosova Üniversiteleri Denklik prosedürleri ile ilgili daha detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Eurostar hemen her alanda verdiği mezunları sayesinde 15 yıldır edindiği tecrübe ile tüm öğrencilere en doğru şekilde yol göstermektedir. Kosova Üniversiteleri Denklik hakkında bilgi almak için hemen bizi arayın ve gideceğiniz bölümle ilgili tüm detayları öğrenin. Denklik dilekçenizi birlikte dolduralım. Sizi hayallerinizin gerçekleşeceği ülkeye gönderelim.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!