Kosova Para Birimi

Kosova Para Birimi

Kosova para birimi Euro’dur. 2008 yılında bağımsızlığını elde eden Kosova para birimini değiştirmemiş ve Euro kullanmaya devam etmiştir. Yurtdışında eğitim almayı düşünen Türk öğrenciler ve aileler eğitim ile ilgili tüm birikimlerini mutlaka Euro olarak yapmayı tercih etmelidirler. Böylece kur dalgalanmalarında, TL değer kayıplarında etkilenmez ve de uzun vadede avantajlı hale gelirler. Kosova’da eğitim alan birçok Türk öğrenci bulunmakta ve her geçen yıl bu sayı katlanarak devam etmektedir. Bunun sebebi üniversitelerin öğrencileri sınavsız olarak kabul etmesidir. Öğrenciler herhangi bir not ortalaması ya da giriş sınavı şartına tabi tutulmadan öğrenim görebilirler. Üstelik YÖK tüm bu üniversiteleri tanımakta ve denklik başvurusu kabul etmektedir. Bir dilekçe ile YÖK’e başvurup üniversite tanınırlığı ile ilgili bilgi alabilmek mümkündür.

Kosova para birimi Euro’dur. Ancak bu sizi korkutmasın. Paranın satın alma gücü yüksektir. Bir öğrenci aylık olarak 500 Euro’ya kira, faturalar, yeme-içme masrafları dahil geçinebilecektir. Kiralar şehir merkezine yakınlık ve uzaklığa göre değişmektedir. Ayrıca tüm evler eşyalıdır. Eşyalar bir evin neredeyse tüm ihtiyacını karşılayacak şekildedir. Kira fiyatlarında ki 2. Kriterde elbette ki evin büyüklüğü ve içerisinde ki eşyaların kalitesidir. Burada öğrenciler bütçelerine göre seçeneklerden birini tercih edeceklerdir. Bazı evlerin kirasına faturalar dahil iken birçoğuna dahil değildir. Şehir merkezine uzak 1 odalı evler 150 Euro’dan başlamaktadır. Şehir merkezine yaklaştıkça 300 Euro’ya kadar yükselebilmektedir. Tabi daha lüks daha pahalı seçeneklerde mevcuttur. 85 m2 bir apartman dairesinin ortalama aylık faturaları 60 Euro’yu bulacaktır. İnternet dâhildir. Aylık fitness club üyelikleri ortalama 10 Euro’dur. Aylık otobüs bileti 8 Euro’dur. 2.50 Euro’ya pahalı olmayan bir restoranda 1 öğün yemek yiyebilmek mümkündür.

Yaşam Şartları Uygun

Görüldüğü üzere öğrenci bütçesini planlı bir şekilde yaparsa Kosova para birimi Euro’da olsa rahatlıkla geçinebilecektir. Diğer Avrupa ülkelerinin çok altında yaşam sürdürmek mümkündür. Okul ücretleri olarak bakıldığında da fiyatlar bütçeyi zorlamayacaktır. Bu da aileler için oldukça ekonomik bir rakamdır. Üniversite okuyamayacağım diye üzülmeyin. Kosova’da eğitimi seçin. Uluslararası olanaklara sahip olun. Tüm alanlarda Arnavutça ya da İngilizce eğitim alabilirsiniz. Hukuk, Mimarlık ve İnşaat mühendisliği bölümlerinde İngilizce eğitimlerle dil sorunu yaşamadan burada üniversite okuyabilirsiniz. Hedeflerinizden asla vazgeçmeyin ve hayallerinizin peşinden gidin. YÖK tarafından tanınan bu üniversitelerde eğitim aldıktan sonra denklik alabilir; Türkiye’de diplomanızı kullanabilir; mesleğinizi yapabilirsiniz.

Kosova üniversiteleri Yetkili kayıt ofisi Eurostar Yurtdışı eğitime gelerek siz de geleceğinizi inşa edebileceğiniz muhteşem bir adım atabilirsiniz. Eğitim geleceğe en güzel yatırımdır. Diplomanız ile her kapıyı açacak bir anahtar daima sizinle olacaktır. Bu sebeple Kosova üniversitelerinin sunduğu ayrıcalıklardan siz de yararlanın ve geleceğinizi garanti altına alın.

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!