Kosova Ekonomisi

 

Kosova Ekonomisi

Kosova, bağımsızlığını yeni ilan etmiş bir ülke olması nedeniyle henüz tam oturmuş sağlam bir ekonomik yapısı olmamakla birlikte kalkınan ve büyüyenartış trendinde olan bir profil sergilemektedir.

Kosova ekonomisinin genel yapısı incelendiğinde %60 hizmet sektöründe, %20 tarım ve % 20 sanayi sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu yapılar içersinde sanayi sektöründeki faaliyetler artış göstermesi nedeniyle öne çıkmaktadır. Özellikle ihracatın yarısından fazlasını oluşturan, boru, paslanmaz saç ve demir yapı gibi demir çelik ürünler ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Kosova İşsizlik Oranı

Doğrudan dış yatırımlar ve ülke dışındaki Kosova vatandaşlarından gelen dövizler hem gayri safi milli hâsılada önemli bir yer tutmakta hem de ülkenin kalkınmasında lokomotif görevi yapmaktadır. Bunun yanında kamusal alanda yapılan özelleştirmeler de önemli bir kaynak ve kalkınma aracı olarak görülmektedir. Dış yatırımlar, yurt dışı döviz gelirleri ve iç talep ekseninde 2011 yılında %5,3 2012yılında % 5 artış gösteren Kosova ekonomisinin bu performansının en önemli aktörü ihracattaki artış olmuştur.

Çoğunluğunu hizmet sektörünün oluşturduğu ekonomide tarım ve hayvancılık önemli geçim kaynakları olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca madencilik ve ormancılık daekonomi içersinde önemli yer tutmaktadır. Sahip olduğu önemli yer altı kaynakları, etkin iç talebi ve yatırımcılar için sağlanan imkânlar Kosova’yı gözde bir cazibe merkezihaline getiriyor. Uluslar arası göstergelerde bu gerçeği ortaya koymakta ve istikrarlı artış grafiğiyle Kosova ekonomisini yatırım yapılabilecek bir ülke olarak göstermektedir.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[Total: 1 Average: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!