Kosova Eğitim Sistemi

Kosova Eğitim Sistemi

Kosova içerisinde bulunduğu farklı kültürlere dayanarak geleneklere ait toplum gruplarına da ayrı ayrı eğitim vermektedir. Bu grupların eğitim ihtiyaçlarını kendi kültürlerine göre karşılama politikası uygulamaktadır. Burada bulunan Müslümanların %80’ini Arnavutlar oluşturdukları için Arnavutçada eğitim vermeye dikkat etmektedir.

Boşnak ve Makedon dillerinin birçok ülkeye hitap etmesi nedeni ile de Boşnakça dil eğitimi vererek ülkenin genelini oluşturan topluma hitap etmeye çalışmaktadır. Değişik sektörlere eğitim sunan sivil toplum örgütleri kurulmuştur. Sivil toplum örgütleri bilinçli ve kaliteli kalifiye elemanlardan oluşturulmaktadır. Gelenek ve kültür yapısına göre okullardaki eğitim sistemini yönlendirerek halkını daha bilinçli hale getirmeye çalışmaktadır.

Avrupa Standartlarında Eğitim Fırsatı

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı bünyesinde yetişkinleri yetiştirmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bakanlık bu konuda 6 merkez açmıştır. Bunlar mühendislik, inşaat, otelcilik, işletme, yönetim ve tekstil alanlarında kendini göstermektedir. Burada yetişen yetişkinler kendi mesleklerini edinerek kendilerine iş sahaları kurmaktadır. Ülkede ki bakanlığında desteği ile kurulan bu merkezler ülkenin kalkınmasında ve tanıtılmasında büyük rol oynamaktadır. Mesleği olmayan yetişkinler bu okullar da kendilerini geliştirerek hayatlarına yön vermektedirler.

Okul öncesi eğitime de önem veren ülke üç ve altı yaş aralığındaki çocuklara eğitim vermektedir. Eğitime küçük yaşta başlayan minikler daha iyi yerlere getirilmeye tecrübeli elemanlar sayesin de çalışılmaktadır. Meslek liselerin de eğitim alan öğrenciler kalifiye eleman ve zanaatkâr birer birey olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

(Kosova Eğitim Sistemi )

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!