Kosova Dini ve Namaz Ezan Vakitleri

Kosova Dini ve Namaz Ezan Vakitleri

Kosova Müslüman Arnavutların yaşadığı bir ülkedir. Gerek günlük yaşam gerekse mimari açıdan Türkiye ile büyük benzerlikler taşımaktadır. Ülkede birçok Cami ve külliye bulunmaktadır. Kosova yıllarca Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır ve bugün hala Osmanlı’dan kalan camiler ülkede varlığını sürdürmektedir. Kosovalılar Osmanlı eserlerini korumuş ve günümüze kadar gelmelerini sağlamışlardır. Kosova’nın her şehrinde mutlaka en az bir cami bulunmaktadır. Burada üniversite eğitimi gören öğrenciler diğer ülkelerde ki gibi ibadet güçlüğü yaşamamaktadırlar. Öğrencilerin Kosova’da eğitimi tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden başında bu gelmektedir. Müslümanlar günün her saatinde ibadetlerini bu camilerde özgürce gerçekleştirebilmektedirler. Kosova dini ve namaz ezan vakitleri camileri dolduran tüm Müslümanlar için oldukça önem taşımaktadır.

Dini İnanç

Türkiye’deki gibi beş vakit ezan camilerde okunmaktadır. Aynı zamanda Cuma namazları da ülkede kılınmaktadır. Kosova’da tüm camileri ulaşmak ve ibadet etmek mümkündür. Bu nedenle her camiden ezan sesi yükselmektedir. Namaz saatlerini kaçırmak söz konusu bile değildir. Kalabalık bir nüfusu yoktur. İnsanlar bu nedenle kaliteli vakit geçirmekte ve camiler ibadet yerleri konusunda da herhangi bir eksiklik his etmemektedirler. Kosova ile Türkiye arasında bir saat zaman farkı vardır. Bu nedenle Kosova dini ve namaz ezan vakitleri de bir saat fark etmektedir Kosova Türkiye’ye göre bir saat geridedir. Kosova Müslüman nüfusa sahip olduğu için öğrenciler hiçbir şekilde dinle ilgili baskı altına alınma güçlükleri ile karşılaşmazlar. Ayrıca özellikle yeme içme konusunda helal et tüketme şansına sahiptirler. Kosova’nın %95’i Müslümanlardan oluşmaktadır. Resmi bir dini olmayan ülkede Sufizm ve Bektaşilik en çok görülen mezheplerdir. Ayrıca %4’lük bir kısmı Hristiyan’dır. Hristiyanlar Sırbistan Ortodoks kilisesine bağlıdır. Bir de Roman Katolik kilisesine bağlı Hristiyan nüfus mevcuttur. Kosova’da yaşayanların % 1.1 lik kısmı Türk’tür.

Dini inançlarda tarafsızlığı tercih etmektedirler. Türkiye’de üniversite eğitimi için Kosova tercih eden öğrencilerin ve ailelerin Müslüman bir ülke olmasından dolayı içleri rahat etmektedir. Öğrenciler ülkede din ve ibadet özgürlüğüne sahip olarak eğitimlerini tamamlamaktadırlar. Herhangi bir ayrımcılık diğer ülkelerdeki gibi söz konusu değildir. Farklı yurt dışı eğitim seçeneklerinde öğrencilerin en çok şikayet ettiği konu Türklere yapılan 3. Sınıf muameledir. Ancak Kosova ortak kültür ve tarihe sahip olduğumuz bir Balkan ülkesi olarak Türk öğrencilere misafirperver bir yaklaşım sergilenmektedir. Kosova’da dini ilimlere oldukça önem verilir ve gençler camilere rağbet etmektedirler. Kosova’da gençler din eğitimi almakta ve tüm ibadetlerini yerine getirmeye çaba sarf etmektedirler.

Kosova dini ve namaz ezan vakitleri dini günler ve bayramlar coşku ile karşılanmaktadır. Ramazan ayında oruç tutan Müslüman toplum sahur ve iftar saatlerini takip ettiği için öğrenciler oruç ibadetlerini zorlanmadan yerine getirebilmektedirler. Tüm bunlar Kosova’da eğitim tercih eden öğrencilerin ülkede yabancılık çekmemelerini sağlamaktadır.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!